Over deze wandeling
Versie 19-03-2026
Een heerlijk rustige wandeling in het Rijk van Nijmegen aan de rand van Nederland met weidse uitzichten en veel natuurgenot, onder de rook van Groesbeek. De Horst is geen buurtschap en al helemaal geen wijk, maar een heus dorp met eigen kern, kroeg en kerk. Tot begin 2000 was het hier rechttoe rechtaan boerenland, maar met de landinrichting is er veel veranderd. Nu lopen we langs de kronkelende Groesbeek en Leigraaf over wandelpaadjes langs nieuwe natte natuur, niet alleen oogstrelend maar ook een walhalla voor bijzondere planten en vogels. De paden die namen hebben als Rensepaedje, Juffertjespad, Holthuuserpaedje en Hulsbeekpad geven de wandeling 'couleur locale'. 't Slumke en Hulschbroek zijn misschien natuurgebiedjes op postzegelformaat, maar daarom niet minder mooi. Heideveldjes, hooilanden en poelen zijn ideaal voor kikkers, salamanders en libellen. Klapstuk van deze wandeling is De Bruuk, in dialect de meervoudsvorm van broek oftewel moeras. Al sinds 1940 is De Bruuk een natuurreservaat, het eerste blauwgraslandreservaat in Nederland. . Deze naam is te danken aan de aanwezigheid van planten zoals blauwe zegge, die het grasland een blauwachtige gloed geven. Door jaarlijks te maaien en af te voeren wordt de bijzondere vegetatie in stand gehouden. Wie hier in de maanden mei en juni komt wordt getrakteerd op een ware rijkdom aan bijzondere plantensoorten zoals orchideeën, spaanse ruiter, klokjesgentiaan, vlozegge en blauwe knoop.
19-03-2026
KANkorter De Horst
Deze route is in het veld gecontroleerd. Een kleine aanpassing over een nieuw graspad langs water onder punt 5. Tekst en kaarten zijn bijgewerkt.
27-12-2023
Momenteel erg modderig, maar mag de pret niet drukken!
De Bruuk is een bijzonder mooi gebied, zeer afwijkend van de andere gebieden in de omgeving, die ook allemaal de moeite waard zijn om te bewandelen! Deze hebben we op Tweede Kerstdag (2023) gelopen, want eindelijk was de zon weer even te zien. Door de vele regenval van de afgelopen periode zijn de paadjes langs het water een flinke blubberboel geworden; goed hoog schoeisel, of zelfs kaplaarzen zijn hier en daar beslist geen overbodige luxe! Het veldje 'Slumke' dat net na 1 km moet worden overgestoken staat momenteel helemaal onder water. Geen probleem, gewoon doorlopen naar de asfaltweg, rechtsaf en je kunt de wandeling weer oppakken. Daarmee is deze wandeling nog altijd erg mooi.
24-06-2023
Wat veel orchideeën!
Het duurde ''even'' voordat wij er waren maar dan heb je ook wat. Uit de gids Arnhem en Nijmegen weer zo'n bijzondere wandelroute van Rob Wolfs gelopen. Prachtige paadjes langs slingerende beken en wat een rust. Nog nooit hebben wij zoveel wilde orchideeën gezien en ook nog eens op verschillende plekken in dit mooie gebied: 't Slumpke, Leigraaf en De Bruuk.
19-07-2022
Bloemen velden
Een kortere wandeling maar wel een hele mooie met bloemvelden en mooie paden en bijzondere bloemen. antoonaandewandel.blogspot.com/2022/07/kankorter-de-horst.html