×
Zandpaden over de heide
Zandpaden over de heide
Begin van de wandeling door het bos
De ossenkolk
hier komt de heide
waarschuwing voor honden
replica grafheuvel
ook in de winter zijn er kleuren
Rijksmonument De Paasheuvel
1 / 16

Over deze wandeling

Versie 11-03-2026
Wie op zoek is naar een echte heidewandeling, die moet hier in Vierhouten zijn. Zo mooi krijg je het bijna nergens. Vanuit het dorp wandelen we even door het bos, maar wees gerust, dat duurt niet lang. Al snel opent zich het weidse panorama van de Elspeetse heide; golvend, met hier en daar een jeneverbesstruik en wat eenzame dennen. Het brede zandpad loopt langzaam omhoog, maar het is de inspanning waard. Als beloning zijn er prachtige vergezichten. De heide die je ziet wordt begraasd door schapen. Borden langs het pad waarschuwen hondenbezitters om hun trouwe viervoeter aan de lijn te houden. Grote kuddebeschermingshonden bewaken de kudde en ze nemen hun taak uiterst serieus. We volgen lange tijd een breed karrenspoor, dat ons uiteindelijk bij een klein monumentje brengt. Het is een replica van een grafheuvel die laat zien hoe onze verre voorouders hier hun doden begroeven. Daarna gaat het zandpad nog eenmaal stevig heuvelop en lopen we over het voormalige A.J.C. terrein van de Paasheuvel terug naar het dorp.
ℹ️️ Tip: bezoek 'Het verscholen dorp' een schuilplaats voor onderduikers in WOII, Pas-Opweg in Vierhouten, www.verscholendorpvierhouten.nl.
Britta Schmidt13-08-2026
Zo stil en zo mooi
Wat een mooie reactie op deze wandeling. Leuk dat jullie de schaapskudde hebben gezien.
Heleen en Jos09-08-2026
Zó stil en zó mooi!
"Op de grote, stille heide, dwaalt een herder eenzaam rond." Aan dat lied moest ik denken toen wij over de grote, stille Elspeterheide liepen op deze vroege zondagmorgen. Mijn vader zong dat toen ik kind was, als we over de heide liepen. Ik googlde het lied zojuist en kwam er achter, dat de schrijver ervan dezelfde achternaam had als wij. Waarschijnlijk familie, leuk, nooit geweten. We kwamen dus niemand tegen vanmorgen, we zagen wel de herder met zijn schapen, verderop op de heide. Ook hoorden en zagen we een roodborsttapuit! We hebben enorm genoten van deze prachtige wandeling in dit uitgestrekte heidegebied. "Hoe ver is mijn heide?" Nou, in Vierhouten héél ver!
Britta Schmidt11-03-2026
Prachtige rustige heidewandeling
Het Routebureau van het Wandelnetwerk Veluwe heeft naar aanleiding van onze opmerking Knooppunt N57 aangepast zodat er nu wordt verwezen naar het juiste volgende knooppunt, namelijk knooppuntnummer N70.
Britta Schmidt09-03-2026
Prachtige rustige heidewandeling
Leo, fijn dat je van de wandeling hebt genoten. Met mistig weer kan de heide inderdaad ook erg bijzonder zijn. Je opmerking over knooppunt 57 klopt. Er staat een richtingpijl naar een knooppunt dat niet meer bestaat. Er is een melding van gemaakt bij het Routebureau Veluwe, hopelijk herstellen ze het snel. Ik zal het ook nog extra vermelden bij de informatie over de knooppunten van deze route.
Leo 08-03-2026
Prachtige rustige heidewandeling
Gisteren koos ik dit recent uitgegeven nieuwe knopenrondje om te genieten van de rust en het weidse uitzicht over de Elspeetse heide, als voorproefje voor de todo 3e Trage Tocht Vierhouten. Het was mistig en daardoor was het zicht beperkt wat deze wandeling een bijzondere sfeer gaf, maar volop genoten van de heidegeuren en de rust. Wel anders dan donderdag toe ik bij Hoog Soeren een route rond de Asselse Heide liep, zon overgoten en geweldig panorama.
Opmerking: bij knp N57 staat knp N70 niet vermeld wel N69, hier even WandelZapp geraadpleegd.

Nog geen horeca aanwezig.