×
Foto wandeling
Ketlikerheide
Thomaskerk Katlijk
1 / 28

Over deze wandeling

Versie 07-05-2026
We maken een mooie wandeling onder de rook van Heerenveen in het zuidelijke deel van de Friese Wouden rond Mildam en Katlijk. De route begint bij de protestantse Tsjongerkerk uit 1805, inmiddels niet meer in gebruik. Na een korte aanloop door de bebouwing duiken we een smal bospaadje in, geflankeerd door hoge, uit de kluiten gewassen hulststruiken richting Ecokathedraal. Een verrassende combinatie van bos en gestapelde stenen bouwsels, in de jaren 70 door landschapsarchitect Louis G. Le Roy ontwikkeld. Het is heerlijk om er op je gemak rond te struinen. We lopen richting Katlijk en nu ontvouwt zich het voor de Friese Wouden zo typische coulisselandschap met houtwallen, elzensingels en doorkijkjes naar de weilanden. Een blik op de losstaande dubbele klokkenstoel en de Thomaskerk uit 1525 zijn het stukje over asfalt meer dan waard. Tussen de velden en langs bosranden komen we bij de Ketlikerheide, het terrein van de geelgors die zich hier goed thuis voelt. Opvallend is het verschil in reliëf. Het is een tapijt van struikheide, gewone dopheide en kraaiheide. Grote kans dat je hier of anders wel in het Skar grazende damherten tegenkomt; er is inmiddels een behoorlijke populatie. We passeren een vennetje dat verscholen ligt tussen het riet en steken de weg over voor een langgerekte ronde over het Ketliker Skar. Het bos is rond 1910 aangeplant door de familie Van Bieruma Oosting voor de houtproductie en de jacht. In de zeventiger jaren is het overgenomen door It Fryske Gea. Nu is het een bijzonder afwisselend natuurgebied met stevige houtwallen, statige beukenlanen, heideveldjes en poelen. Bij het onbemande bezoekerscentrum It Beekpronkje kun je meer te weten komen over het gebied. Langs de Schoterlandseweg passeren we een boerderij met de curieuze naam 'Moskou', een verwijzing naar de barre winter in het oorspronkelijke bouwjaar 1917. Op de terugweg naar Mildam genieten we opnieuw van alle paadjes door het halfopen kamertjeslandschap.

Laatste versie: controleer voordat je gaat wandelen even of je de laatste versie van de pdf en de GPX-track hebt.
Rob Wolfs07-05-2026
TT Mildam
Trage Tocht Mildam is in het veld nagelopen en gecontroleerd. Er was weinig aan de hand met deze route. Enkele punten in de tekst zijn bijgewerkt. Met dank aan Barbara Tetenberg.
Annemieke de Bruin27-04-2025
Zo stil
Wat een prachtige wandeling, we hebben genoten van het afwisselende coulisselandschap van de Friese Wouden. Het jonge groen maakt de houtsingels in deze tijd van het jaar extra mooi. De meeste indruk heeft op ons de totale afwezigheid van geluid gemaakt. We konden als het ware de stilte horen slechts af en toe onderbroken door een vogel.
De kriskrasroute over het Ketliker Skar is leuk gevonden. Wij werden beloond met het zicht op een groot roedel damherten dat ergens overheen sprong.
De beschrijving is bovendien zeer goed te volgen. Kortom een fantastische eerste dag van onze Friese minivakantie.
Door Suzanne16-03-2024
Bijzondere objecten
Deze wandeling heeft alle mooie onverharde paadjes gevonden rondom Katlijk en Mildam. De meeste paden zijn goed te belopen, slechts eenmaal (ten zuiden van Katlijk) moesten we omkeren omdat het pad was veranderd in een meertje. Het verrassende aan deze wandeling vond ik de Ecokathedraal en de wapendroppingskokers/vleermuisonderkomens. Bijzondere ideeën en verhalen die de tocht dat beetje extra geven. Benieuwd naar mijn wandelervaring? Lees hier mijn blogpost https://suzannevdijk.wordpress.com/2024/03/16/trage-tocht-mildam-vleermuizen-en-een-ecokathedraal/
Tineke Weelink03-12-2023
Prachtige wandeling
Genoten van deze wandeling. Half november deze gelopen. Wat geweldig om die damherten te zien.