We maken een mooie korte wandeling onder de rook van Groningen rondom het Noord-Drentse Peize in de randen van het nieuwe natuurgebied Onlanden en langs het Peizerdiep. De route gaat grotendeels over lage brede grasdijken in een open landschap. Maar eerst lopen we over het Burchtlaantje langs de mooie molen naar het centrum. De achtkantige stellingmolen werd in 1845 gebouwd als oliemolen in het Groningse Enumatil, en is in 1898 als korenmolen opgebouwd in Peize. De historische dorpskerk met toren is gewijd aan Johannes de Doper. Oorspronkelijk was het een 13e eeuwse eenbeukige kerk, maar sindsdien flink gewijzigd. We laten de bebouwing achter ons en wandelen het Bosplan in, een groene long aan de rand van het dorp. De route slingert door park en bos, langs een heemtuin en vijvers. En dan verandert de omgeving resoluut: op de Zuiderdijk wandelen we het polderlandschap tegemoet. De Onlanden is een groot nieuw natuurgebied met ruige hooilanden, moerasbos, petgaten, plassen en veel rietkragen. De natte natuur is ook bedoeld als waterbergingsgebied ter bescherming van de stad Gronngen. We lopen door de drie deelgebieden Eelder en Peizermaden, Broekenweering en Stenhorsten. Op het eerste deel genieten we van de weidse uitzichten, de planten, de vogelgeluiden en de rondstruinende koeien. In de Broekenweering is het landschap meer halfopen met bosjes en houtwallen. De Stenhorsten ligt langs het brede Peizerdiep dat we blijven volgen tot we weer terug zijn bij het beginpunt.
Laatste versie: controleer voordat je gaat wandelen even of je de laatste versie van de pdf en de GPX-track hebt.
Reacties
Geef reactie
Reactie op Nella
Rob Wolfs, 07-07-2026
Bedankt voor je reactie, Nella. Zoals je hieronder kunt zien is deze route in mei nog gecontroleerd. Ik bewaar je opmerkingen voor een volgende keer.
Stand van zaken koffie en nog zo wat
Nella , 07-07-2026
Ik loop hier regelmatig, es kijken of ik de nieuwe aanwinsten in de skyline van Groningen kan plaatsen en benoemen. Maar ook mooi vind ik de suikerfabriek van Hoogkerk (die witte kolos) en kerkje en molen in Roderwolde. Peize heeft ook zijn kerkje en molen, en bovendien een weelderige heemtuin.
Misschien voor vertrek even controleren hoe het staat met de mogelijkheden koffie te drinken in Peize, want zo te lezen wisselt het nogal eens, maar er is bijna de hele week wel een tentje open. Café Ensing momenteel vanaf 1 uur op wo t/m zon. Naast Ensing is een bakker met meeneem-koffie, 6 dagen per week open om half 8 of 8 uur. Koffie- en theehuis Ons T hoes aan de Hoofdstraat 18 door de week elke dag van 9 tot 4 uur.
Tekstblok 1: 'Tegenover huisnr 2 linksaf, een schelpenpaadje…..'. Huisnummer 2 ligt weliswaar aan je linkerhand, maar het schelpenpaadje tussen heggen gaat rechtsaf.
Tekstblok 5: Er zijn werkzaamheden en tijdelijk even geen houten hek (3e regel), maar even verderop begint een breed pad van metalen platen dat over de lage grasdijk naar het Peizerdiep loopt. Voor de wandeling maakt het niet uit.
Halverwege de grasdijk langs het Peizerdiep zijn ze opgehouden met maaien, maar daar kun je afdalen naar een brede parallel lopende graskade die wel gemaaid is en naar hetzelfde punt gaat waar je de weg oversteekt.
Deze tijd van het jaar kan een lange broek wel prettig zijn i.v.m. bramen en brandnetels.
TT Peize
Rob Wolfs, 08-05-2026
Trage Tocht Peize is in het veld nagelopen en gecontroleerd. De route en kaarten waren nog helemaal in orde, in de tekst een paar correcties en aanvullingen. Met dank aan Con van den Bergh.
Reactie op Jels
Rob Wolfs, 06-03-2025
Beste Jels, als het je niet lukt om de gpx te downloaden moet je contact opnemen met
.
gps downloaden
Jels , 06-03-2025
tot 3x toe een poging, helaas luktehet niet. had handig geweest, de kaart is af en toe lastig te lezen. route en grote weg beide rood.
horeca
Jels , 06-03-2025
er is tot 11.00 morgens niets geopend voor koffie. 6-3-2025.
tegenover bij-boon, hoofdstraat 12, gaat tussen de middag open
Mooie wandeling
Angela Online, 23-10-2023
Mooie wandeling met prachtige vergezichten. Ook ideaal met de hond goed overzicht. Wel waterdichte schoenen aantrekken.
Trage Tocht Peize
Rob Wolfs, 18-04-2023
Trage Tocht Peize is nagelopen en gecontroleerd. Alles was nog in orde. Met dank aan Jacqueline Guichelaar.
De Onlanden op haar best
WandelMaara, 14-12-2022
Op een echte winterse dag, het was -6, enorm genoten van deze Trage Tocht. Zo in bevroren toestand durf ik wel te zeggen dat de Onlanden op haar best is. Wat een uitzicht heb je dan, je vergeet bijna dat je alleen maar op rechte dijken loopt. Ik had zelfs het geluk een ijsvogel van dichtbij te zien, een fazant te horen en ook de reigers en buizerds schuwden mijn aanwezigheid niet. Op het laatste stukje werd het toch nog even avontuurlijk, op het pad naast het water is een stuk van een boom afgescheurd en op het pad gevallen. Met enige lenigheid wist ik er onderdoor te kruipen. Mocht je je liever niet in rare bochten wringen, dan hou je op het allerlaatste stukje, bij het oversteken van de weg, het pad aan de rechterkant ipv de linkerkant het water aan. Dit is verhard, maar in ieder geval zonder obstakels.
Geef reactie