9 Mander - Dal van de Mosbeek
Tijdelijk geslotenRoute langs de Mosbeek en over prachtige paden langs essen en de Watermolens van Frans en Bels
Versiedatum: 20-06-2026
restaurant Watermolen Bels, Mander
DetailsTijdelijk gesloten
UPDATE Wegens overstroming van een beek door noodweer dd 19 juni is bij het startpunt ernstige schade ontstaan is het op dit moment door weggespoelde bruggetjes en omgewaaide bomen ook niet mogelijk delen van deze route te lopen.** TIJDELIJKE INFORMATIE: Vanwege ernstige waterschade door het noodweer van 19 juni j is Restaurant Watermolen Bels (bij het startpunt van deze route) tijdelijk gesloten. Het is daarnaast op dit moment (20 juni) ook nog onduidelijk of het startpunt op de parkeerplaats bereikbaar is. Hou daar rekening mee bij het plannen van deze route! **
Je start deze route van ruim 11 km bij het nostalgische restaurant Watermolen Bels, midden in het Dal van de Mosbeek. Dit restaurant wordt al jarenlang door dezelfde generatie gerund en is niet alleen bekend om zijn watermolen en authentieke interieur, maar ook om zijn pannenkoeken. Het is dan ook een perfecte plek om een wandeling te beginnen waarbij je nu niet richting de Galgenberg gaat, maar richting Mander. In het begin loop je daarbij evenwijdig aan de smalle, kabbelende Mosbeek en ook in het verloop van de route kom je 'm tegen. De Mosbeek ontspringt in het Springendal en wordt gevoed door een groot aantal bronnen in het Dal van de Mosbeek. Deze bronnen zorgen voor kalkrijk water en creëren daarmee een bijzondere natuur met vochtige heide, blauwgrasland, kalkmoeras en broekbos. Langs de beek stonden ooit drie papiermolens. Daarvan zijn er nog twee aanwezig: de watermolen van Frans en de watermolen van Bels. De wandeling voert je over prachtige paden langs essen en over door struiken en bomen omgeven zandweggetjes. Het kan er wemelen van de vlinders. Heb je (net als ik) geluk, dan zie je een vliegend hert of misschien zelfs een wielewaal. Op het laatste deel van de wandeling kom je langs De Molen van Frans, een watermolen die in 1744 als papiermolen is gebouwd en later is omgebouwd tot korenmolen.
Nummers: nummers in de routebeschrijving komen overeen met de nummers op de kaart.
Tip: Schaduw 60%. Bij elke route zie je hoeveel schaduw je in de zomer - als het blad aan de bomen zit - kunt verwachten. Steeds meer wandelaars (en ook fietsers) vinden het prettig om zomers in een schaduwrijke omgeving op pad te gaan.
Lees meer over het schaduwpercentage bij deze wandeling.
Wandelen met je smartphone!
Lees meerOntdek Nederland met meer dan 4.000 wandelroutes
- Op de website en in de app
- Slechts 13,49 euro voor een heel jaar.
- Goedkoper dan losse wandelroutes
- Geen automatische verlenging
Recente reacties
Geen reacties bij deze wandeling. Plaats als eerste een reactie.
In de buurt
Gratis nieuwsbrief
Ontvang één keer per maand wandelinspiratie van WandelZoekpagina
