We maken een afwisselende wandeling vanuit Nes, het meest toeristische dorp op Ameland. In het centrum zijn behalve de terrassen en winkels ook nog veel fraaie historische panden te zien. Opvallend is de vrijstaande klokkentoren uit 1723, die niet verbonden is met een kerk, maar diende als zeebaken. De van gele steen opgetrokken klokkentoren staat op een kleine verhoging en is in 1664 in opdracht van Valerius Frans van Cammingha en Rixt van Donia gebouwd, destijds de Heer en Vrouwe van Ameland. We lopen over het Vermaningspad langs de Cannenburcht en de oude Doopsgezinde Kerk het centrum uit richting korenmolen de Phenix, gebouwd in 1880. De molen staat aan de rand van recreatiegebied De Vleijen, ingericht met slingerende schelpenpaadjes langs duintjes, bomen, struiken en water. We doorkruisen het Nesserbos, een typisch oud duinbos met heuvels en veel naaldbomen, naar de zee. Na een pauze bij strandpaviljoen Sjoerd lopen we een stuk langs het strand of de vloedlijn, altijd mooi. Het volgende traject loopt in een grote boog om het Hagedoornveld heen, ooit ontstaan als een strandvlakte tussen twee zanddijken. Op het eerste deel links zicht op een oude eendenkooi met vogelkijkwand en eindeloos veel hagedoorns oftewel duindoorns. Herefordkoeien begrazen een deel van het gebied. Rechts zicht op de Zwanewaterduinen. Aan de zuidkant lopen we op de rand van een meer open duingebied en passeren diverse uitkijkpunten. We vervolgen onze tocht door het Kwekerijbos terug naar Nes en laven ons nog een keer aan de gezelligheid van het drukke dorp.
Laatste versie: controleer voordat je gaat wandelen even of je de laatste versie van de pdf en de GPX-track hebt.
Reacties
Geef reactie
Reactie op Dick
Rob Wolfs, 12-06-2026
Bedankt voor je reactie, Dick.
TT Ameland Nes mei
Dick Meijer, 12-06-2026
Prachtige wandeling. Gelopen op zaterdag 30 mei 2026. Het was een warme dag. Zand was droog en rul, wat het lopen zwaarder maakt. Gelukkig liep de route door het dorp en kon ik genieten van een sundae. Afwisseling van duinen, strand, bos en dorp maakt het een interessante wandeling. De route heb ik op gpx gelopen en goed kunnen lopen.
Reactie op Ria
Rob Wolfs, 24-01-2026
Bedankt voor je reactie, Ria. Goed om te horen.
Prachtige wandeling
Ria Kriste, 24-01-2026
Afgelopen donderdag deze route gelopen. Flinke oostenwind, dus op het strand kon je maar een kant oplopen, anders werd je gezandstraald. Mijn dank voor de perfecte routebeschrijving.
TT Ameland Nes
Rob Wolfs, 14-04-2025
Trage Tocht Ameland Nes is nagelopen en gecontroleerd. De route was nog helemaal in orde. Slechts een paar kleine correcties in de tekst en de track is wat strakker ingetekend. Met dank aan Jeen Geertsma.
Reactie op Heleen en Jos
Rob Wolfs, 07-04-2025
Bedankt voor de 10! Dat doet me deugd.
Mooi Ameland
Heleen en Jos, 06-04-2025
Wij liepen deze prachtige Trage Tocht tijdens ons vakantieweekje op Ameland. Zonnig, blauwe lucht, 10 graden. Het dorp Nes lijkt wel een openluchtmuseum, heerlijk doorheen gestruind, prachtige monumentale panden. In het weilandje schapen met heel veel lammetjes. Ze waren aan het spelen en rennen, fantastisch gezicht. Leuk, het vlonderpad. We zagen een fuut op het nest. In de duinen veel paapjes gezien. Op het gezellige en zonnige terras van Strandpaviljoen Sjoerd, genoten van koffie/thee en een Amelands Nobeltje. Daarna de route vervolgd over het brede strand. Veel scholeksters in de branding. Het lange stuk om het Hagedoornveld, heel erg mooi. Veel watervogels, maar ook meerdere bruine kiekendieven gezien. Er waren geen runderen, wel grote geiten. Terug in Nes op het terras van Overzee in het zonnetje gezeten en onszelf getrakteerd op een Amelands biertje en een twaalfuurtje met Amelandse mosterdsoep. Een topdag en deze route krijgt van ons een 10!
Reactie op G. Veldman
Rob Wolfs, 12-08-2024
Bedankt voor uw reactie, G. Veldman. Wat leuk om te horen, dat doet me deugd!
prachtige wandeling
G. Veldman, 12-08-2024
Gisteren ( op zondag ) deze wandeling gelopen, midden in het hoogseizoen, op een fijne zonnige dag. Het verbaasde ons hoevaak ( en lang) wij compleet alleen ergens liepen. Vooral het stuk wat ná het Noordzee strand komt is echt prachtig.
Een paar keer even de app erbij gepakt om te zien of we de goede kant op gingen. Niet dat de omschrijving onduidelijk is, maar meer even om het zeker te weten.
Wij zijn met de boot van 12.15 gekomen, gestart met de wandeling, 1-1,5 uur op het strand doorgebracht en rond 18.00 weer bij de boot. Heerlijke dag weg, dankzij deze wandeling. Dank!
Geef reactie