Over deze wandeling
Versie 24-01-2026
We maken een prachtige wandeling in het waardengebied van de Gelderse Poort en de Rijnstrangen op het Gelders Eiland tussen Herwen en Tolkamer/Lobith. Startpunt is de rooms-katholieke Sint Martinuskerk in Herwen, gebouwd begin 20e eeuw in neogotische stijl. Het eerste deel van de wandeling loopt over grasdijken en verrassende graspaadjes langs de Oude Waal en op enige afstand van de grote recreatieplas De Bijland. We lopen langs de rand van de bebouwing van Tolkamer binnen en genieten van de horeca en de uitzichten over de rivier op de kade. Buiten Tolkamer vervolgt de route door de Geuzenwaard, een voormalige Rijnstrang die opnieuw is uitgegraven en nu een mooie ruige uiterwaard waar we tussen de Schotse Hooglanders door lopen. We wandelen Lobith binnen onder het Schipperspoortje door, voormalige toegang tot de aanlegsteiger van Rijnschepen. We verlaten het dorp alweer snel en volgt een flink stuk langs Carvium Novum, een nieuw natuurgebied in ontwikkeling langs zandwinnigsplassen. Op een uitkijkheuvel hebben we weids uitzicht over de Eltense berg. Het laatste deel van de route loopt langs de Oude Rijn en de strangen van het Erfkamerlingschap aan de ene kant en de Ossenwaard met boerderijen op terpen aan de andere kant terug naar Herwen. Onderweg passeren we een Wiglo met utileg over de Houberg en een tweede uitkijkheuvel, de redoute Ossenwaard die herinnert aan een wachttoren uit de Spaanse tijd. Deze route is goed te combineren met trage tocht Pannerden.
Laatste versie: controleer voordat je gaat wandelen even of je de laatste versie van de pdf en de GPX-track hebt.
Laatste versie: controleer voordat je gaat wandelen even of je de laatste versie van de pdf en de GPX-track hebt.
24-01-2026
TT Herwen
Trage Tocht Herwen is in het veld nagelopen en gecontroleerd. De route was nog grotendeels intact, in Tolkamer een kleine aanpassing. De tekst is geactualiseerd en de kaarten zijn ook bijgewerkt. Met dank aan Eduard Camping.
15-07-2025
Trage tocht Herwen
Mooie route in een waterrijke omgeving. Wel redelijk wat verharde weg ipv onverhard. Dwars door waterrijk natuurgebied. Drie kleine dorpjes. De horeca aan de Rijn in Toldijk van harte aan te bevelen. Zijn ook altijd open.
12-09-2024
Reactie op Bert
Ok, bedankt voor je reactie.
11-09-2024
Reactie
Rob, klopt. Ik heb geen correcties. Dus niet de juiste 'kop' gebruikt. Nu gewijzigd.
10-09-2024
Reactie op Bert
Bedankt voor je reactie, Bert. In de kop van je reactie heb je het over 'correctie'. Wat bedoel je daar mee? Ik lees in wat je verder schrijft niets over een gewenste aanpassing.
09-09-2024
Bevinding
Wandeling door veelal open landschap. Het deel door Carvium Novum erg de moeite waard. Er wordt gewerkt aan een prachtig natuur- en recreatiegebied. De nieuw aangelegde 'redoutes' zijn prachtig.In Tolkamer kom je op de Rijndijk langs leuke horeca (Kade 7 en 5) met prachtig uitzicht op de rivier!Het laatste deel tussen punt 7 en 8 is wat saai. De hoge houtwal aan de linkerkant van de weg, ontneemt het uitzicht op de Rijnstrangen.De routebeschrijving en gpx-track kloppen.
03-03-2023
Reactie op Bernadet
Bedankt voor je reactie, Bernadet. Goed om te horen dat het grootste deel van de route goed bevallen is. Volgens mij gaan de laatste kilometers niet over de weg, maar over een pad langs een sloot.
03-03-2023
Laatste deel erg saai....
Prachtige zonnige dag met frisse maartse wind. Grootste deel van de wandeling zeer de moeite waard, ook de stukjes door Tolkamer en Lobith. De laatste kilometers over een saaie asfaltweg waren een beetje een afknapper... Hopenlijk gaan de boeren in het gebied een paar mooie boerenlandpaadjes met houtwallen ed. aanleggen!
21-08-2022
Saaie tocht
Wij zijn een groot fan van trage tochten maar helaas was dit een tegenvaller. Voornamelijk fietspaden en gevoelsmatig veel paden door saaie woonwijken. Weinig mooie uitzichten. Misschien beter in de winter als je meer door de bosjes langs het fietspad kan kijken.
25-03-2022
Prachtig in de ochtendzon
Op een zonnige lenteochtend deze prachtige wandeling gelopen.Weidse vergezichten, veel water en vandaag een prachtige zonsopkomst. Fotoverslag antoonaandewandel.blogspot.com/2022/03/trage-tocht-herwen.html
19-11-2021
TT Herwen
Deze wandelroute is nagelopen in het veld. Tekst en kaarten zijn bijgewerkt. Met dank aan Jos Veelen voor de puntjes op de i.
07-03-2021
Teveel fietspad
De helft van deze trage tocht is fietspad, het was mooie dag in corona tijd en omdat veel over fietspaden gelopen wordt in corona tijd niet aan te bevelen. Te veel fietsers.
31-01-2021
Reactie op Koert
Beste Koert bedankt voor je correcties. Ik ga ze verwerken.
28-01-2021
Opmerkingen bij tekst
Mooie wandeling. Twee kleine opmerkingen bij de tekst.
Etappe 1: eiken moet zijn esdoorns
Etappe 5; eiken moet zijn populieren
Etappe 1: eiken moet zijn esdoorns
Etappe 5; eiken moet zijn populieren
27-05-2019
Reactie op Josephine
Josephine, bedankt. Ik heb het aangepast.
26-05-2019
wandeling De Bijland e.d.
Heden heb ik deze tocht in een waterrijke omgeving gelopen. Bij de punt 4: 'Ook op de driesprong met De Krib naar rechts, dan Boterdijk. Dit moet RECHTDOOR zijn. Verder klopt het. Advies: trek wel een lange broek aan wegens de teken i.h.b. het hoge gras op taillehoogte bij het lange graspad langs De Bijland.