Versiedatum: 27-08-2025
station Zaltbommel
DetailsDe vesting- en hanzestad in de Bommelerwaard aan de Waal werd in 850 voor het eerst vermeld als Bomala. Eind 1315 kreeg Zaltbommel van graaf Reinald I stadsrechten en vervolgens werden de stadsmuren gebouwd. Een deel daarvan en de Waterpoort zijn bewaard gebleven. Johan van Rossum heeft omstreeks 1550 een fors stadspaleis laten bouwen. Nadat Zaltbommel in 1572 was ingenomen door watergeuzen was hij gouverneur, de plaatsbekleder van de prins van Oranje. In de daaropvolgende jaren werd de stad zonder succes door de Spanjaarden belegerd. In 1575 heeft krijgsheer Maarten van Rossum zijn stadskasteel laten bouwen. Het beleg van 1599 door de Spanjaarden werd opnieuw door de Staatse troepen afgeslagen. In de 17e eeuw werden de stadswal, bastions en buitengracht aangelegd.
Zaltbommel beleefde zijn grootste bloei tussen de 14e en 17e eeuw. Handel en scheepvaart waren altijd een belangrijke bron van inkomsten. Water en de Bommelerwaard hebben echter al eeuwen een haat-liefdeverhouding. Het handje van het 4 meter hoge beeld 'De waterjongen' in de uiterwaard geeft de bovenkant van de kademuur aan, 8,87 meter boven N.A.P. In 1861 kwam de Waal tot 7,61 meter en ook in 1995 was het extreem hoog water, zo'n 7,43 meter boven N.A.P. Voor de zekerheid heeft Waterschap Rivierenland in 2024 een flexibele aluminium waterkering geconstrueerd, die op de kademuur geplaatst kan worden.
Na een nieuwbouwwijk loop je langs de stadsgracht en over het vestingwerk, een stukje door de uiterwaard langs de Waal en dan door de Waterpoort de binnenstad in. Daar vind je onder meer koopmanshuizen uit de 17e en 18e eeuw, het stadhuis, de Grote of Sint-Maartenskerk en het Maarten van Rossumhuis. Daarna loop je over een van de bolwerken en langs de Oude Algemene Begraafplaats en een van de Joodse begraafplaatsen. Tot slot voert de route via een nieuwbouwwijk terug naar het station. 35 % onverhard.
Ontdek Nederland met meer dan 4.000 wandelroutes
- Op de website en in de app
- Slechts 13,49 euro voor een heel jaar.
- Goedkoper dan losse wandelroutes
- Geen automatische verlenging
Recente reacties
Geen reacties bij deze wandeling. Plaats als eerste een reactie.
In de buurt
Gratis nieuwsbrief
Ontvang één keer per maand wandelinspiratie van WandelZoekpagina